Pozdravljeni,

za mesec marec sem pripravila izbor zanimivih vsebin s področja kulture:

1. Datumi v marcu: 19. marca je svetovni dan pripovedništva21. marca svetovni dan poezije in 27. marca svetovni dan gledališča. Praznujte z nami!

Če boste boste 21. marca posvetili svetovnemu dnevu gozdov, ne pozabite na e-priročnik Gozd skozi umetnost in kulturo.

2. Prijazen opomnik za Kulturni bazar 2022 – Ljubljana, 31. 3. 2022
Nacionalno strokovno usposabljanje Kulturni bazar 2022 bo potekalo 31. marca v Cankarjevem domu v Ljubljani. Osrednja tema bo Kultura in umetnost/blagostanje družbe in posameznika. Program brezplačnega usposabljanja in prijavnica sta objavljena na https://kulturnibazar.si/objave/kulturni-bazar-2022/.
Prijavite se lahko do 24. marca 2022. Udeleženci prejmejo potrdilo o strokovnem usposabljanju.

3. 14. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri bo otroke in mlade spomladi razveseljeval s kulturnimi prireditvami
Že štirinajsto leto zapored bo v Ljubljani med 26. marcem in 9. aprilom potekal festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri. Jesenski izdaji bo tako sledila še pomladna.
Tema in ves program 14. festivala Bobri se bosta vila okoli pripovedovanja in ilustracije, ki se bosta medsebojno prepletala in dopolnjevala. Skozi temo bodo publiki ne le predstavljene nove, inovativne in umetniške forme pripovedovanja ter ilustriranja resničnega in domišljijskega sveta, izražanje lastnih misli, čustev in idej, temveč bodo organizatorji spodbujali tudi aktivno poslušanje drugega in opazovanje okolice.
Program in vse dodatne informacije bodo javno dostopni v prvem tednu marca na http://www.bobri.si/.

Prevzem brezplačnih vstopnic: sobota, 19. marca, od 11. do 14. ure, Klub Slovenskega mladinskega gledališča, Vilharjeva 11.
Vsak odrasli obiskovalec bo lahko prevzel vstopnice za tri prireditve, in sicer ne več kot pet za eno.
Za delavnice, razstave in druge vodene dejavnosti vstopnic ne delimo, temveč se je nanje treba prijaviti. Kontaktni podatki bodo navedeni v katalogu in spletni strani festivala pri vsaki ustanovi, ki jih pripravlja.

Prijave za organiziran skupinski obisk gledaliških, plesnih, glasbenih prireditev, filmov in dogodkov, povezanih s knjigami, bodo tudi letos potekale izključno v spletni aplikaciji, in sicer v sredo, 9., in četrtek, 10. marca 2022, med 8. in 24. uro, oziroma dokler vse vstopnice ne bodo pošle.

4. Nedelce – nedeljski otroški program na Vodnikovi domačiji Šiška
Nedelce so nedeljski dopoldnevi na Vodnikovi domačiji, ko lahko čas teče malo bolj počasi in ga preživljamo v družbi dobrih knjig. Najboljše zgodbe na najrazličnejše načine postavljamo na oder, se ob njih zabavamo in se o njih pogovarjamo. Marca se bomo družili z Anjo Štefan in njeno krasno zgodbo Zajčkova hišica, spoznali bomo nežno zimsko pravljico Rokavička, se sladkali s Palačinkovo torto ter spoznavali skrivnosti in čare oblikovanja, ki ju bo prvič za otroke predstavila oblikovalka Teja Ideja. Več >
Za rezervacijo brezplačnih vstopnic pišite na: katja.presa@divjamisel.org.

5. Program Kinobalon – MOL generacije 2022
Vabljeni k prijavam v brezplačni filmskovzgojni program za vrtce in šole v Ljubljani. Program je osnovan na ogledu kakovostnih filmov ter spremljevalnih filmskovzgojnih gradivih in dejavnostih (pogovori, delavnice, gradiva za učitelje in otroke). Namenjen je izbranim generacijam otrok v vrtcih in osnovnih šolah v Mestni občini Ljubljana, in sicer za:
– 1800 predšolskih otrok, ki obiskujejo zadnjo skupino v vrtcu, tik pred vstopom v šolo,
– 1500 učencev, ki obiskujejo 3. razred osnovne šole,
– 1200 učencev, ki obiskujejo 8. razred osnovne šole,
– 200 učencev, ki obiskujejo izbirni predmet Filmska vzgoja.
Program poteka v Kinodvoru (ogled filma, pogovori), nekatere delavnice pa tudi v prostorih vrtca ali šole. Na voljo je tudi spletna izvedba programa. Ogled in dejavnosti so za udeležene otroke izbranih generacij brezplačni s podporo Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje ter Oddelka za kulturo Mestne občine Ljubljana. Število mest je omejeno, zato priporočamo prijavo čim prej.

Izbor pripravila: Barbara Lavrič Ravbar, koordinatorka kulturno umetniške vzgoje